بورسیه استانی ایتالیا

بورسیه استانی ایتالیا

بورسیه عبارت از کمک هزینه‌ایست که نهاد خاصی (مثلا دولت‌ها، دانشگاه‌ها و غیره) در راستای کمک به هزینه‌های تحصیل افرادی و لزوما در قبال شرایط خاصی متقبل می‌گردند. نمونه‌هایی این شرایط خاص از این قرارند: به طور کلی ماهیتی علمی/تحصیلی داشته، بر مبنای سوابق و شایستگی‌های تحصیلی دانشجو ارائه شده، پوشش تمامی هزینه ها را داشته، لزوما مورد تمام مقاطع و رشته‌های تحصیلی نمی‌باشند، گاهی تعهدات خدمتی و حرفه ای در قبال خود ایجاد می‌نمایند و در نهایت به شدت رقابتی بوده و متقاضیان کم شمار و گزینش شده‌ از پس گزینش‌های سختگیرانه‌ای را شامل می‌گردند. اگر شما از شرایط برخورداری از این بورسیه‌ها برخوردار نیستید، در کشور ایتالیا علاوه بر این گونه بورسیه‌ها امکان درخواست نوع دیگری از کمک هزینه نیز وجود دارد که توسط “نهاد حق تحصیل دانشگاهی” هر استانداری ارائه می‌گردد، تقریبا به همه مقاطع تعلق میگیرد، پوشش نیمی از هزینه‌ها ( و نه همه آن) را داشته و از همه مهم‌تر بجای سوابق تحصیلی بر میزان توان مالی شما برای پرداخت هزینه‌های تحصیل بنا شده است. ارزش آن حدود ۵۰۰۰ یورو در سال بوده و تحت شرایطی سال به سال قابل تمدید می‌باشد. باید توجه داشته باشید که قوانین سال به سال و استان به استان تغییر میکند .
طبیعیست که بلافاصله از خود بپرسید به چه عنوان کشوری خارجی باید دانشجویانی از کشورهای دیگر را جذب نموده و به جای کسب درآمد از آنان، به تحصیلشان در کشور خود کمک نیز بنماید. گذشته از اهداف جانبی ای چون تبلیغ و توسعه فرهنگی و نیز دلایل فنی‌ای که پایه در علم اقتصاد دارند، باید بدانید که این بورسیه برخلاف برخی تصورات نه ارتباطی به جهان سومی بودن کشورهایی چون ایران داشته و نه اساسا مختص خارجیان است بلکه از قضا و در اصل خود اساسا جهت شهروندان دانشجوی ایتالیایی پیش‌بینی گردیده و پایه در اصلی از قانون اساسی جمهوری ایتالیا دارد که بر مبنای آن، تحصیل دانشگاهی یکی از حقوق مسلم شهروندان برشمرده شده و در آن تصریح شده است که هیچکس از آحاد شهروندان این کشور (و هر آن که به هر دلیل و طریقی از اقامت قانونی در خاک این کشور برخوردار می‌گردد) نمی‌بایست به دلایل اقتصادی از حق تحصیل دانشگاهی محروم گردد. قانون، دولت ایتالیا را مکلف و مامور به تضمین و احقاق این حق برای تک تک شهروندان نموده و در حقیقت “نهاد حق تحصیلی دانشگاهی” موسوم به DSU در هر استان ایتالیا، متولی و نماینده حاکمیت ایتالیا بر اجرای این اصل قانون اساسی می‌باشد. اگر شما متقاضی ایرانی، نشان دهید که درآمدتان و یا درآمد شخصی که تحت تکفل او هستید در ایران سالیانه از مرز ده هزار یورو تجاوز نمیکند ، میتوانید هزینه ی تحصیل خود و همچنین امکاناتی همچون خوابگاه دانشجویی دانشگاه های ایتالیا به همراه وعده غذایی را از دانشگاه ایتالیا اخذ نمایید.این بورس به تمامی مقاطع تحصیلات عالیه تعلق میگیرد. ارزش این بورس بسته به استان اندکی متفاوت و در حدود ۵۰۰۰ یورو سالیانه است.
در قبال این بورس تعهدى براى خدمت به کشور ایتالیا وجود ندارد و شما میتوانید بعد از تحصیل به هر کجا تمایل دارید مهاجرت کنید ،دو شرط براى این بورس وجود دارد، شرط اول آماده سازی سلسله مدارکی برای نشان دادن میزان درآمد، شرط دوم پاس کردن واحدهای درسی به میزان تعیین شده که در هر دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است و معمولا برای سال اول بین ۲۰ تا ۳۵ واحد درسی میباشد. (موسسه حقوقی عدالت پارس بهترین راه را برای اخذ ویزا و اقامت اروپا ، اخذ اقامت دائم ترکیه ، اقامت اروپا ، اقامت کانادا ، اقامت دائم کانادا ، اقامت دائم اروپا ، مهاجرت به اروپا ، تحصیل در اروپا ، تحصیل در ترکیه ، تحصیل در کانادا ، ویزای تحصیلی کانادا ، ویزای تحصیلی آلمان ، ویزای تحصیلی اروپا ، مهاجرت رایگان به اروپا به شما نشان خواهد داد)
هر دانشگاه و استان دارای سیاستهای مالی خود هستند، اما بطور معمول بعد از انطباق مدارک و رتبه بندی متقاضیان، قسط اول که نیمی از کل بورس است پرداخت میشود، قسط دوم بعد از پاس کردن واحدهای درسی مورد نیاز پرداخت میشود.
در سال اول اما گاهی واریز کل مبلغ بورس به گذراندن واحدهای مورد نظر منوط میشود یعنی ممکن است سال اول به طور کل هزینه ها به عهده خود دانشجو باشد و بعد در ماه جولای (پایان سال تحصیلی) مبلغ بورس سال اول واریز گردد.
این بورس در تمام شهرها و دانشگاه های دولتی وجود دارد فقط قوانین آن متغیر است.معمولاً اطالاعات مربوط به بورس در ماه جولاى همان سال منتشر میشود و داخل ان همه مدارکى که خواسته میشود و ددلاین ها و نحوه ثبت نام و کلیه مدارک مربوط دیگر به طور کامل در سایت بورس هر استان توضیح داده میشود . مدارک درآمدى سرپرست خانوار باید از سال مالى سال قبل از عزیمت دانشجو به کشور ایتالیا باشد .
مدارک مورد نیاز :
فیش حقوقى
اجاره نامه ( کسانى که اجاره نشین نیستند و متراژ خانه بالایی هم ندارند میتوانند سند خانه خود را ترجمه کرده و به جاى اجاره نامه ارائه بدهند سازمان بورس مدرکى میخواهد که وضعیت اسکان شما مشخص باشد که این میتواند اجاره نامه یا سند خانه باشد)
شناسنامه سرپرست
اقرار نامه محضرى
ترجمه فیش حقوقى
فرم درخواست بورس تحصیلى
مشاورین موسسه حقوقی عدالت پارس با کادری مجرب و با اطلاعاتی دقیق و کارامد به بهترین شکل ممکن به شما یاری خواهند رساند .

[تعداد: 6    میانگین: 2.3/5]


پشتیبانی آنلاین
ارسال